Saab
Kroatien vill ha in stridsflygsbud från bland annat Sverige

Det rapporterar Bloomberg News med hänvisning till ett uttalande på den kroatiska regeringens hemsida.
Kroatien räknar med att få in anbud i maj och att utvärderingen ska vara klar i början av augusti i år.
Förra våren uppgav Kroatiens försvarsminister Damir Krsticevic att landet förde samtal med Sverige och USA om att köpa stridsflygplan från något av länderna.
Kroatien valde tidigare att köpa begagnade stridsflygplan av typen F-16 från Israel, men fick inte lov från USA att genomföra affären och tittar därför på andra alternativ, däribland att köpa nya Gripen-plan från försvarsföretaget Saab.
“Regeringen är fortfarande fast beslutsam om att lösa denna strategiska fråga. Vi för samtal med Sverige och USA och vi kommer att i lämplig tid informera allmänheten så snart vi har konkret information”, sade Damir Krsticevic då.
Den tuffaste konkurrenten till F-16 i den förra upphandlingen ska ha varit Saab, skrev Reuters förra våren.
Kroatien gick med i försvarsalliansen Nato under 2009.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.