EQT
Citi ser 15% uppsida i EQT

Citi räknar med att resultatet för första halvåret 2025 landar i linje med marknadens förväntningar, men tror samtidigt att bolagets kommentarer kommer att vara positiva.
För andra halvåret ligger Citi 8 % över konsensus när det gäller justerad Ebitda, drivet av högre prestationsbaserade intäkter (PRE). Deras PRE-estimat är i snitt 20 % högre än marknadens under hela prognosperioden.
Sänker Saab
I sitt bull-scenario ser Citi en riktkurs på 438 kronor per aktie för EQT, vilket motsvarar en uppsida på 51 % från dagens kursnivå. I det mer pessimistiska bear-scenariot sätter banken istället riktkursen till 232,70 kronor, en nedgång på cirka 20 %.
“Vi ser EQT som relativt mer exponerat mot en ökning i branschaktivitet under andra halvåret 2025 och framåt, medan aktien också erbjuder attraktiv M&A-verksamhet”, skriver Citi i analysen.
Citi sänkte sin rekommendation för Saab till sälj på måndagsmorgonen, vilket fick aktien att inleda dagen med en nedgång på 1,3 %.
Läs mer:
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.