Misstänkt insiderhandel i Eniro
Eniro presenterade den 6 februari en garanterad nyemission på knappt en miljard kronor. Det fick stamaktien att falla rejält samtidigt som preferensaktien, som har en garanterad utdelning, stack i väg som ett spjut uppåt.
Preferensaktien började dock stiga redan innan nyemissionsbeskedet, vilket fick såväl Stockholmsbörsen, Finansinspektionen som Ekobrottsmyndigheten att reagera.
Arne Fors, åklagare vid Ekobrottsmyndigheten har inlett en förundersökning eftersom omständigheterna tyder på att någon kände till nyemissionen i förväg. Utredarna dammsuger nu efter kopplingar till bolaget.
Det pågår sedan tidigare granskningar av handeln i Eniro inför rapporten den 16 juli, så aktien rasade och inför den 5 september, då bolaget bekräftade SvD Näringslivs uppgifter om misstänka felaktigheter i bokföringen. Det pågår också en förundersökning om misstänkt brott i förbindelse med bolagets uppblåsta redovisning. Eniro har polisanmält den tidigare vd:n Johan Lindgren.
nullnull