Etrion
Mot en solig comeback
Kanske sågs investeringen som en motvikt till den svängiga råvarusektorn. Om så var fallet har förhoppningarna kommit på skam.
Förra veckans produktionsrapport från Etrion visar att verksamheten i Italien, det enda land där bolaget än så länge har ordentliga intäkter, pressas av landets usla statsfinanser. De statliga subventioner som Etrion har räknat med när bolaget matar in elektricitet i elnätet i Italien sänks, vilket betyder att intäkterna faller med 6–8 procent från och med 2015.
Fallande råvarupriser världen över drabbar också Etrion. Orsaken är att bolaget byggt sina hittills största solkraftparker på spekulation i förhoppningen att kunna försörja gruvor i Chile med elektricitet. Den mindre av solparkerna har drabbats av att den fyndighet som skulle använda elen har tvingats stänga på grund av dålig ekonomi. Den andra större anläggningen, i full drift nästa månad, är hänvisad till att sälja el på spotmarknaden. Senare ska en del av elen säljas på långsiktiga avtal.
En investering i Etrion är i hög utsträckning en investering i stabilitet. De närmaste årens utgifter är kända. De skuldberg som bolaget har dragit på sig drar stora summor i räntebetalningar, men Affärsvärlden räknar med vinst från nästa år. P/e-talet landar på 13.
Den som tittar några år vidare in i framtiden kan räkna med god avkastning. Etrion har ett knippe projekt i pipeline, i Japan och i Chile. De senare kan börja byggas redan i vår. Bolaget är beroende av att fortsatt kunna låna billigt kapital och har sammanlagda skulder på cirka 4 miljarder kronor.
Affärsvärlden har haft en försiktig inställning till Etrion-aktien och rekommenderade vänta för drygt ett år sedan. Sedan dess har kursen halverats. För ett år sedan arbetade bolaget med negativt eget kapital, men en nyemission i början av förra året har ändrat på den saken. Nu är botten av allt att döma nådd i denna högriskaktie. Affärsvärlden ändrar till köp. Riktkurs 3,80 kronor.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.