Nedåt inför helgen

Stockholmsbörsen föll tillbaka något på fredagen efter en stark utveckling tidigare i veckan. Börsen hade därmed en något sämre utveckling jämfört med de ledande Europabörserna. Eftermiddagen bjuder på en hel del amerikansk statistik, framförallt detaljhandel och konsumentindex för Michigan.

AFV Generalindex var klockan 13.30 ned med 0,2 procent till 341 medan OMXS30-index sjönk med 0,3 procent till 1.094. Omsättningen uppgick till 13,3 miljarder kronor.

Oljebolaget Tanganyika Oil gick fram 7 kronor till 92. Nyhetsbyrån Ticker kunde på fredagen meddela att ett av familjen Lundins bolag ökat innehavet i Tanganyika Oil med ytterligare en miljon aktier. Öhman internmäklade posten på fredagen till kurs 83,50 kronor.

“Det var ett av familjen Lundins kontrollerade bolag som köpte aktierna”, säger Robert Eriksson, chef för Investor Relations på Tanganyika Oil, till Ticker. Han sade också att testerna med ånginjicering i två fält i Syrien löper enligt plan. Resultatet från testerna väntas i början av november.

“Lundin kommer köpa upp Tanganyika, det är jag övertygad om. Men först kommer de prioritera Laganskyfältet och att få ordning på Valkyriesförvärvet”, säger en förvaltare till Ticker.

Oljesektorn hade också stöd av en uppgång i oljepriset efter den amerikanska lagerstatistiken samt efter beskedet om stängningen av två norska plattformar. Lundin Petroleum ökade 1 krona till 80 och Vostok Nafta gick fram 4 kronor till 485,50. Vostok Naftas aktie fick extra stöd sedan det blivit känt att Standard & Poors höjt ryska Gazproms kreditbetyg på grund av en stark operativ utveckling. Gazprom är Vostok Naftas klart största enskilda innehav.

Telekomjätten Ericsson backade 30 öre till 27,35 kronor efter en stark utveckling tidigare i veckan sedan rapporten från Sony Ericsson läckte ut. Merrill Lynch tycker nu att det räcker sedan aktien passerat deras kursmål. De sänkte därför rekommendationen från köp till neutral.

Metallaktierna var fortsatt i ropet med Boliden 50 öre högre på 155 kronor och Lundin Mining 2,50 kronor svagare på 217,50.

“Zinklagren går ned hela tiden. Håller zinkpriserna sig kan någon lägga bud på Boliden eller Lundin Mining och få tillbaka pengarna på tre år”, säger förvaltaren.

Varuexponeringsföretaget HL Display ökade vinsten till 71 miljoner kronor för januari till september jämfört med 45 miljoner under motsvarande period ifjol. Rationaliseringsåtgärder kommer dock vidtas vilket kommer leda till engångskostnader på 12 miljoner kronor. Aktien ökade 50 öre till 157,50 kronor.

Golvföretaget Pergo vinstvarnade för helåret. Prognoserna för försäljning, marginaler och avkastning sänks för 2006. Orsaken är kundernas minskade beställningar i USA. Aktien rasade 6,30 kronor till 47,70. Pergos VD Tony Sturrus säger till Nyhetsbyrån Ticker att han räknar med ett bättre kassaflöde nästa år.

“Vi ser en stabilare miljö under 2007 med mindre investeringar och kostnader”, säger Sturrus.

IT-konsulten Modul 1 tecknade ett avtal med Kaupthing Bank om leverans av en prototyp av ett nytt CRM-system. Aktien höjdes 12 öre, eller motsvarande 16,9 procent, till 83 öre.

Nyhetsbyrån Ticker

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.