”Notering ger uppmärksamhet”
38-åringen och tvåbarnspappan Anders Sonesson är i huvudstaden. Han är ofta på resa. 80 timmar i veckan kunde han jobba när han tidigare flängde runt till olika sjukhus. Nu är det en annan säljturné som gäller.
Företagsnamnet Diasend, en ordlek med orden diabetes och send, förklarar ungefär vad Göteborgsbolaget sysslar med, att samla in hälsoinformation från diabetespatienter och skicka den till en databas.
– Vi startade 2004 som ett projekt på Chalmers. Jag pluggade på Chalmers entreprenörskola, säger Sonesson.
Han förklarar hur systemet som han och hans 20-tal anställda har utvecklat sparar pengar åt sjukhusen genom att samla in information om bland annat blodsockernivåer.
– Sjuksköterskorna är våra bästa vänner. De har ägnat massor av tid åt att förklara för oss vad de behöver.
Han är särskilt stolt över säljframgångarna i Storbritannien där Diasend är i full färd med att övertyga landets diabetesklinker om att använda bolagets utrustning. Knappt hälften har redan köpt in programvaran, i Sverige har han nästan 100 procentig täckning på diabetesklinikerna.
– Jag ser inget skäl till varför Storbritannien ska utvecklas annorlunda än Sverige.
Efterfrågar vården all den här informationen?
– Man efterfrågar inte mer data. Det som efterfrågas är värdefull data presenterad på ett relevant sätt.
Diasend noteras i vår på Stockholmsbörsens småbolagslista First North. Bolaget skulle lika gärna låta bli eftersom det nöjer sig med att dra in 15–20 miljoner kronor. Värderingen landar därmed mellan 80 och 100 miljoner kronor. Varför vill Anders Sonesson vill underkasta sig kvartalskapitalismens tuffa villkor för vad som i sammanhanget är en struntsumma?
Sonesson konstaterar att frågan är berättigad. Bolaget behöver inte pengar. De 14 ägarna, de flesta från Göteborg med omnejd, har kunnat glädjas åt att bolaget har redovisat överskott under de senaste fyra åren. Diasend är skuldfritt och kassaflödet är positivt. Samtidigt har försäljningen ökat med i snitt 30 procent under de senaste fem åren.
Snarare är det internationella trender som är motivet. Google Fit och Apple Health är två projekt som drog igång i höstas och som syftat till att samla in hälsoinformation. Mer eller mindre automatiska mätningar presenteras för användaren. En slags robot-PT, alltså.
– Vi ser att Google och Facebook satsar väldigt mycket på den här trenden och vi tror att en notering kan ge oss mer uppmärksamhet än annars, säger Anders Sonesson.
Om två år tror han att bolaget har vuxit 50 procent till 30 anställda. Försäljningen räknar han med ska kunna växa i än snabbare takt.
– Om ett gäng år är den fördubblad, som han säger.
Konkurrenter?
– Världens största medicinteknikföretag, Medtronic. De har ett system som de arbetar hårt med att få in på klinikerna i USA. Och så ett uppstartsföretag i San Francisco, Glooko, som är jätteduktigt. Och många mobilappar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.