SAS
SAS ökade antalet passagerare
Mäts trafiken i betalda passagerarkilometer, RPK, ökade flygbolaget med 0,5 procent under månaden. Månaden före var tillväxten 2,8 procent.
Kapaciteten, mätt som ASK, ökade med 1,4 procent under månaden. Månaden före var tillväxten 1,5 procent.
Kabinfaktorn uppgick till 66,8 procent under månaden. Månaden före var kabinfaktorn 66,9 procent.
PASK uppgick till 0,66, svenska kronor, under månaden. Månaden före var PASK 0,64.
Passageraryielden uppgick till 1,00, svenska kronor, under månaden. Månaden före var passageraryielden 0,98.
På grund av utbrottet av coronaviruset ser SAS framöver en avmattad efterfrågan och anpassas sitt nätverk och kapacitet därefter, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
– Vi har sett en minskad efterfrågan på grund av COVID-19-utbrottet, främst på interkontinentala resor och resor till och från norra Italien, men även i andra delar av vårt nätverk. Vi fortsätter den nära dialogen med relevanta myndigheter och följer deras rekommendationer. För att motverka de negativa ekonomiska effekterna, reducerar vi även vår kapacitet på linjer med få bokningar. Med tanke på den osäkra situationen fortsätter vi även arbetet med flertalet initiativ för att minska kostnaderna och bevara vår starka likviditetsposition, säger vd Rickard Gustafson.
SAS meddelade i tisdags att kapaciteten dras ned och att guidningen för helåret slopas.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.