Utdelningsportföljen: Stark återhämtning

Portföljen är upp 24% sedan starten i december. Klart bättre än index. Vi viktar upp lite mot de tyngre pjäserna i portföljen.
Utdelningsportföljen: Stark återhämtning - utdelningsportföljen
Utdelningsportföljen

Senaste uppdateringen vi gjorde av Utdelningsportföljen var 10 april. Då hade börsen pressats hårt av oro för amerikanska importtullar. Portföljen lågt kring nollan och index -16% sedan årsskiftet. Sedan dess har återhämtningen som bekant varit stark. Glädjande nog har Utdelningsportföljen hängt med bra. Betsson (+30% sedan 10/4), Nordea (+20%) och Bredband2 (+20%) bidrog mest. Inköpet i Cibus, som gjordes i april, har också var bra. Den aktien har gått upp 22%.

Kurs-utv exk. utdelning sedan 10/4
Betsson 30%
Cibus 22%
Bredband2 20%
Nordea 20%
Cheffelo 18%
Vår Energi 18%
Nilörn 16%
Volvo 8%
H&M 6%
G5 Entertainment -3%
OMXSPI 9%

Sedan starten för årets upplaga av portföljen i december 2024 har avkastningen hittills varit 24%. Index ligger på 1%. Mycket av detta kan vi såklart tacka dubblingen i Cheffelo för men viktigt är också att inget av våra innehav klappat igenom och gått tydligt sämre än index. Portföljen tar vanligen in ett par bolag med stor omvärderingspotential – men också hög risk – varje år så detta är en möjlighet. Men i år har vi undvikit minor så här långt.

Om börsläget verkligen blivit så mycket bättre sedan april kan förstås debatteras. Vi ser att analytikerna sänkt en hel del utdelningsprognoser, även i portföljens bolag. I exempelvis Volvo är utdelningsprognosen nu 8% under aprilsiffran. Å andra sidan har kurserna för utdelningsaktien haft hjälp av sjunkande räntor. Portföljens direktavkastning ligger nu på 6,5%. Den ingående direktavkastning vid starten var 7,6%.

Utdelningsportföljens hemsida finns här

Tar hem vinst

Transaktioner

Säljer 102 av 364 aktier i Cheffelo till kurs 48,9 kr

Köper 8 aktier i Volvo till kurs 258,3 kr

Köper 18 aktier i Nordea till kurs 138,1 kr

Köper 18 aktier i H&M till kurs 134,8

Vi har minskat något i Cheffelo, till kurs kring 49 kr. Även om det finns positiva signaler kring bolaget som ett insynsköp i maj av ordförande på 1 Mkr, så är värderingen mer normaliserad nu och förväntningarna är högre inför bolagets försäljningssiffror (i juli) och halvårsrapport (20/8). Innehavet var också relativt stort i portföljen.

De pengar som kommer loss därifrån plus senaste tidens utdelningar, från främst Cheffelo och G5 Entertainment, investeras i portföljens storbolag H&M, Nordea och Volvo. Vi ser detta drag som att på marginalen ta ned risken något inför sommaren som tenderar vara en lite lugnare period för utdelningsaktier.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du Afv Utdelningsportfölj

Här hittar du alla portföljer