Setterwalls biträder Fiat

Setterwalls har biträtt Fiat Group Automobiles Sweden AB vid inkråmsöverlåtelse från Chrysler Sweden AB.

Som svensk legal rådgivare åt Fiat Group Automobiles SpA harSetterwallsbiträtt Fiat Group Automobiles Sweden AB vid inkråmsöverlåtelse från Chrysler Sweden AB. Fiat-koncernen är Italiens största koncern och omsätter över 50 miljarder euro. Överlåtelsen utgör en del av en global överenskommelse mellan Chrysler-koncernen och Fiat-koncernen.

Ansvarig i Setterwalls team är Mattias Bergström som i inkråmsöverlåtelsen bland andra biträddes av Pernilla Ahlén.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.