Sivers Semiconductors mer än fördubblar omsättningen

Teknikföretaget Sivers Semiconductors redovisar en mer än fördubbling av omsättningen samt en minskad ebitda-förlust under det fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan. Styrelsen föreslår ingen utdelning (0).
Anders Storm, VD för Sivers.
Anders Storm, VD för Sivers.

Omsättningen steg till 49,8 miljoner kronor (23,4).

Ebitda-resultatet blev -16,1 miljoner kronor (-23,4).

“Förbättringen är främst ett resultat av den ökade omsättningen, men vi har även god kostnadskontroll där vi minskar personalkostnaderna för kvartalet jämfört med förra året”, kommenterar vd Anders Storm.

Rörelseresultatet blev -41,8 miljoner kronor (-33,2).

Resultatet före skatt var 29,6 miljoner kronor (-29,4).

Resultatet efter skatt blev 38,2 miljoner kronor (-25,1), och per aktie 0,18 kronor (-0,15).

Att nettoresultatet blev positivt beror på en ökning av posten finansiella intäkter på 80,9 miljoner kronor (5,1), vilket i huvudsak går att koppla till återföring av tidigare avsatt tilläggsköpeskilling som skedde i samband med förvärvet av Mixcomm.

Bolaget väljer tack vare ett starkt orderläge och förbättrad visibilitet att lämna sin första prognos någonsin. Förväntningarna är att nettoomsättningen stiger med minst 100 procent under 2023 och att man når en positiv justerad ebitda under andra halvåret 2023.

Sivers Semiconductors, Mkr Q4-2022 Q4-2021 Förändring
Nettoomsättning 49,8 23,4 112,8%
EBITDA -16,1 -23,4
Rörelseresultat -41,8 -33,2
Resultat före skatt 29,6 -29,4
Nettoresultat 38,2 -25,1
Resultat per aktie, kronor 0,18 -0,15
Utdelning per aktie, kronor 0 0

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.