Riksgälden
Statens betalningar gav större underskott än väntat i september

Riksgäldens prognos var ett underskott på 12,7 miljarder kronor. Skillnaden mot prognosen beror främst på utbetalningen av kapitaltillskott till Riksbanken.
Det skriver Riksgälden i ett pressmeddelande.
Det primära saldot var 18,5 miljarder kronor lägre än prognos. Skillnaden beror främst på att kapitaltillskottet till Riksbanken, på 25 miljarder kronor, betalades ut i september. Riksgälden antog i sin prognos i maj att utbetalningen skulle göras i november. Skatteinkomsterna var samtidigt cirka 9 miljarder kronor högre än beräknat.
Riksgäldens nettoutlåning till myndigheter med flera var 2,1 miljarder kronor lägre än prognos.
Räntebetalningarna på statsskulden var 0,4 miljarder kronor högre än prognos.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.