Uppåt på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien handlades mestadels högre på tisdagen. Tokyobörsen stängde högre samtidigt som de kinesiska fastlandsbörserna går åt olika håll.

De kinesiska börserna inledde
dagen i positivt territorium men Shanghai-börsen rasade ner i eftermiddagens handel. Hong Kong-börsen följde med ner i nedgången men Shenzhen syns i klart positivt territorium.

På Tokyobörsen ökade Nikkei 225
med 1,5 procent till 20.385 medan det bredare Topix var upp 1,6 procent till 1.639. En anledning kan ha varit att Tokyo stängde innan gårdagens överenskommelse kring Grekland blev känd och att marknaderna nu kunde prisa in nyheten.

Exportbolag var generellt högre
men Sony tappade 1,6 procent efter att ha meddelat nya planer för att ta in kapital sent i går kväll.

Börsen i Sydney klättrade klart
högre och de tunga gruvbolagen gick i spetsen för uppgången.

 

 

08:39   

I dag    

I år

Asien       

S&P Pan Asia BMI     

201   

+0,7%   

+4,8%

Japan       

Nikkei 225            

20.385   

+1,5%  

+16,8%

Japan       

Topix                  

1.639   

+1,6%  

+16,4%

Hong Kong   

Hang Seng             

24.980   

-1,0%   

+5,8%

Sydkorea    

Kospi                  

2.059   

-0,1%   

+7,5%

Australien  

S&P/ASX 200            

5.577   

+1,9%   

+3,1%

Kina        

Shanghai Composite     

3.878   

-2,3%  

+19,9%

Kina        

Shenzhen A             

2.259   

+1,9%  

+52,8%

Taiwan      

Taiex                  

9.042   

+0,1%   

-2,9%

Singapore   

Straits Times          

3.312   

+0,0%   

-1,6%

Indien      

Sensex                 

27.918   

-0,2%   

+1,5%

Thailand    

SET Index              

1.493   

+0,2%   

-0,3%

Malaysia    

KLCI                   

1.725   

+0,5%   

-2,1%

Indonesien  

Jakarta
Composite      

4.919   

+0,5%   

-5,9%

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.