Tobii: Mycket att hålla ögonen på

Tobii har genomfört stora kostnadsbesparingar och slutit ett par viktiga avtal senaste året. Rapporten för det andra kvartalet är svårtolkad och innehåller många engångseffekter. Aktien faller tvåsiffrigt på börsen.
Tomra juni 2025 (1)
I juli 2026 träder nya lagkrav i EU i kraft som innebär att alla nyproducerade bilar behöver vara utrustade med förarövervakningssystem (DMS). Foto: Tobii
Kommentar Tobii
Vad Q2-rapport
Aktien -15%
Råd Fortsatt neutral

Tobii (5,1 kr) är ett svenskt teknikbolag inom blickspårning och uppmärksamhetsövervakning.

Sedan Tobii 2021 knoppade av Dynavox Group är bolaget renodlat mot olika applikationer inom blickspårning. Tobii är en av marknadsledarna i området med över 700 patent. Två områden Tobii nu satsar hårt på är DMS (förarövervakning) och OMS (passagerarövervakning).

Tre affärsområden

  • Product & Solutions (44% av försäljningen på rullande tolv månader) – erbjuder en produktportfölj av hård- och mjukvara samt tjänster inom eye tracking och attention computing. Användningsområden är bland annat forskning och gaming. Ofta kombineras Tobiis hårdvara (glasögon, mätinstrument etc.) med mjukvara (analysverktyg, datainsamling etc.). Typiska kunder är universitet eller spelbolag. Inslaget av hårdvaror och tjänster gör att affärsområdet har lägst bruttomarginal av de tre.
  • Integrations (50%) – ren mjukvaruförsäljning till OEM-tillverkare och företag inom konsumentelektronik. Tobiis algoritmer och IP-licenser integreras i produkter. PC och datortillbehör är de vanligaste slutprodukterna. Exempelvis finns Tobiis eye tracking system integrerat i Sonys virtuella spelglasögon VR2. Intäkter erhålls i regel som royalties och licensbetalningar per såld enhet. Det medför att området har mycket höga bruttomarginaler.
  • Autosense (6%) – verksamhet inriktad mot fordonsindustrin via DMS (driving monitor system) och OMS (occupant monitor system). Tobiis egna verksamhet inom området slogs ihop med Autosense som förvärvades av Xperi. Den förvärvade verksamheten utgör i nuläget absoluta majoriteten av området. Intäkter erhålls per installation av Tobiis programvara, med ett pris på 50-100 kr per fordon. Bruttomarginalen för dessa intäkter är mycket hög.

VD sedan 2021 är Anand Srivatsa som äger aktier för 5,9 Mkr. Srivatsa har tidigare en lång bakgrund inom Intel. 

Bolaget grundades  av Mårten SkogöHenrik Eskilsson och Johan Elvesjö. Elvesjö och Eskilsson är fortfarande aktiva i bolaget via plats i styrelsen och är efter Avanza Pension största ägare med 6,3 respektive 5,3% av bolaget. Skogö har ingen aktiv roll och har under sommaren sålt 25% av sitt innehav till kurser runt 4-6kr. Efter transaktionen äger han 4,1% av bolaget.

Stark tillväxt i Q2

Idag (29/7) presenterar Tobii siffror för det andra kvartalet. Rapporten skulle först publiceras 28 augusti, men tidigarelades för två veckor sedan till att publiceras idag. Aktien är i skrivande stund ner cirka 15%.

Tobii (Mkr) Q2 2025 Q2 2024
Omsättning 284 201
 -Tillväxt 41,3% 8,6%
 -Varav Product & Solutions -15,0% -15,0%
 -Varav Integrations 113,0% 52,0%
 -Varav Autosense 44,0% 302,0%
Bruttoresultat 237 160
 -Bruttomarginal 83,5% 79,6%
Rörelsekostnader -213 -226
Rörelseresultat 24 -66
 -Rörelsemarginal 8,5% -32,8%
Fritt kassaflöde 64 -136

Totalt steg omsättningen med 41,3% (8,6) i kvartalet. I juni presenterade bolaget ett förlängt kontrakt med tidigare dotterbolaget Dynavox. Avtalet innebär att Tobii kommer leverera komponenter för ögonstyrning under fem år.

Avtalet innehåller engångsintäkter om cirka 100 Mkr från leverans av hårdvara. 70 Mkr av dessa intäktsfördes i Q2 samt ytterligare 45 Mkr i royaltyintäkter från tidigare såld hårdvara.

Utöver avtalet med Dynavox beskrivs marknaden för bolagets två största affärsområden Product & Solutions och Integretion som avvaktande. Osäkerhet kring geopolitik och andra makroekonomiska faktorer lyfts fram av ledningen.

Försäljningstillväxten fick även rörelsevinsten att öka rejält med en marginal på 8,5% (-32,8). Tobii har även genomfört ett stort kostnadsbesparingsprogram sedan Q2 2024. Enligt VD Srivatsa har årliga besparingar om 263 Mkr uppnåtts, klart över ursprungsmålet på 200 Mkr. Resultatet i Q2 påverkas även negativt av nedskrivningar om totalt 48 Mkr.

Att bolaget lyckats genomföra så pass stora kostnadsbesparingar på kort tid är imponerande och har fått tydlig effekt på lönsamheten. Däremot ska inte marginalen i Q2 ses som representativ för resten av året. Dels på grund av de stora engångsintäkterna i kvartalet. Q2 är även sista kvartalet med intäkter från bolagets förvärvade bildbehandlingsverksamhet som tillkom i samband med förvärvet av Autosense. Här löper ett kundavtal nu ut som inte kommer förlängas. Intäkterna i Q2 uppgick till 25 Mkr och har väldigt hög lönsamhet.

Viktiga år för Autosense

Trots att Autosense idag enbart står för 6% av koncernens intäkter är det området bolaget ser störst potential i. I mitten av juli meddelade bolaget att Autosense erhöll EU-homologering för sin plattform. Det innebär att bolaget får godkänt att leverera både DMS och OMS via samma kamera, vilket är en viktig milstolpe enligt bolaget.

150 fordonsmodeller

Tobii har designwins (förstadie till order) med 12 olika OEM-varumärken gällande DMS- och OMS-lösningar för totalt 150 olika fordonsmodeller. Det motsvarar omkring 15% av totala marknaden. Hittills finns cirka 775 000 fordon med Tobiis teknik på vägarna.

Smart Eye har designwins med 23 olika OEM:er och totalt 365 olika fordonsmodeller. Det avser enbart för DMS, vilket är det som omfattas av lagkrav från juli 2026.

Utvecklingen i området sägs vara i linje med förväntningarna. I juli 2026 träder nya lagkrav kring DMS i nyproducerade fordon in. Det är en tydlig tillväxtdrivare. Samtidigt ligger Tobii fortsatt efter marknadsledaren Smart Eye och brittiska Seeing Machines i slutna designwins. Att Tobii lyckas skala upp intäkterna rejält i området kommande år blir centralt.

En annan relevant fråga är hur kostnadsbesparingarna påverkar Tobiis långsiktiga konkurrenskraft. Under första halvåret har de totala utgifter för forskning och utveckling minskat från 297 Mkr 2024 till 195 Mkr 2025. Det motsvarar dock fortsatt cirka 40% av försäljningen, vilket kanske snarare vittnar om att bolaget tidigare haft en väldigt hög investeringsnivå.

Säljarrevers från förvärv

I samband med Tobiis förvärv av FotoNation 2024 utfärdades en säljarrevers om 28 MUSD med en ränta om 8 procent som ackumuleras.

Reversen kommer betalas över tre år, med start 2027. Dessutom finns 15 MUSD i obligatoriska tilläggsköpeskillingar med betalning 2028 och ytterligare 19 MUSD i villkorade tilläggsköpeskillingar som vid utfall ska betalas från 2031.

Nettoskulden uppgår nu till cirka 540 Mkr (inklusive skatteskuld och obligatorisk tilläggsköpeskilling). I juli betalade Tobii tillbaka 89 Mkr av bolagets Covid-relaterade skatteskuld. Resterande 140 Mkr kommer betalas under 2026 och 2027.

Kostnadsbesparingar och engångsintäkter har stärkt bolagets finansiella position. Bolaget har nu 61 Mkr i kassan och ytterligare 50 Mkr tillgänglig i outnyttjad kreditfacilitet. Däremot behöver Tobii fortsätta med lönsamhetsförbättringar för att kunna hantera balansräkningen.

Svårtolkad rapport

Aktien har gått starkt inför rapporten och är trots nedgången upp över 100% i år. På redovisade siffror (R12) värderas aktien nu till 1,9x EV/S. Sett till oreviderade analytikerestimat faller värderingen till 1,3x EV/S och 11,8x EV/Ebit på 2027E.

Givet att Tobii fortsatt klarar att hantera sin balansräkning är det relativt attraktivt om bolaget lyckas skala verksamheten. Bolaget har en stor patentportfölj och har investerat stora summor i utveckling under åren.

Långsiktigt kvarstår dock den stora frågan kring Tobiis position och konkurrenskraft inom DMS och OMS. Potentialen i området är stort, men bolaget behöver nu konvertera detta till faktiska intäkter. Därtill finns även kortsiktig osäkerhet i bolagets andra affärsområden.

Sammantaget tycker vi Tobii är ett intressant bolag med stora teknikvärden. Dagens rapport är svårtolkad. Att bolaget lyckats med stora kostnadsbesparingar är positivt, dock kommer mycket av lönsamhetsförbättringarna i kvartalet från engångseffekter. Skuldsättningen är fortsatt hög samtidigt som höglönsamma licensintäkter nu försvinner. Vi följer fortsatt utvecklingen med ett neutralt råd.

Bolag Avkastning 1 år % P/E 2027E EV/Ebit 2027E EV/Sales 2027E Ebit-marginal 2027E % Årlig tillväxt 2026E-2027E %
Tobii 104% 14,2x 11,8x 1,3x 11,4% 10,8%
Smart Eye -33% 5,1x 6,6x 2,2x 33,4% 61,5%
Seeing Machines -38% neg neg 1,9x 13,2% 33,3%
Dynavox 115% 24,8x 21,1x 4,0x 18,8% 20,7%
Genomsnitt 37% 14,7x 13,1x 2,4x 19,2% 31,6%
Källa: Factset
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du alla analyser