Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Thule

Efter ett utmanade år för friluftsbolaget Thule börjar lagernivåerna hos cykelåterförsäljarna normaliseras. Den organiska tillväxten var positiv i det tredje kvartalet. Nya produktlanseringar väntas öka tillväxten kommande år. Det skriver Affärsvärlden i en analys på torsdagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 25 procent i aktien.

“Vinsttillväxten lär bli god kommande kvartal. Det blir spännande att följa utvecklingen under nya vd Mattias Ankarberg. Uppsidan i huvudscenariot är okej men det räcker inte hela vägen till ett köpråd här och nu. Investerare som bryr sig mer om kvalité och mindre om prislapp här och nu kan möjligen överväga en post. Sammantaget blir rådet neutral”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight