Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger köpråd för Pandox

Hotellfastighetsbolaget Pandox kom med en svag rapport för första kvartalet vilket fått aktien på fall. Den mer långsiktige ser ett köpläge, skriver Affärsvärlden i en analys på fredagen.

Pandox är ett fastighetsbolag med stabila finanser och en aktie som är billig även i ett scenario med högre räntor och avkastningskrav, bedömer tidningen.

“Med ett p/e-tal som ligger under 15 även vid 5 procent snittränta ser vi aktien som köpvärd på de här nivåerna”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.