Affärsvärlden stannar vid ett neutralt råd för Waystream
Teknikbolaget Waystreams marknad för nätverksswitchar har varit tuff senaste åren. Nu sparkar dock Sverige och Tyskland ut kinesiska Huawei ur 5G-näten. Dessutom inkom nyligen en stororder. Det skriver Affärsvärlden i en analys på torsdagen.
“Vi ser goda möjligheter för tillväxt och stärkta marginaler kommande år. Samtidigt anser vi att Waystream inte ska värderas särskilt högt. Om bolaget skulle få genomslag på riktigt i Tyskland lär aktien bli en bra investering. Vi vill dock se mer bevis innan vi fullt ut tror på ett sådant scenario. Med de premisserna stannar vi vid ett neutralt råd”, skriver tidningen i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.