Se alla rekommendationer

Aktiespararna sätter köp på Storytel

Aktiespararna ser ljudboksspecialisten Storytels aktievärdering som attraktiv. Det tillsammans med att bolaget väntas kunna leverera stabil tillväxt gör att analytikerna ger rådet köp.

I en analys skriver Aktiespararna att bolaget väntas nå sina lönsamhetsmål två år i förtid.

“Vi prognostiserar en tillväxt om 8 procent för 2024 och en rörelsemarginal på strax över 5 procent, vilket är i linje med bolagets helårsprognos”, skriver Aktiespararna.

“För 2025 och 2026 ser vi fortsatt stabil tillväxt om 10 procent respektive 8 procent och en rörelsemarginal som stiger till 12 procent i slutet av prognosperioden till följd av fortsatt exekvering av strategin mot lönsam tillväxt samt skalbarhet i affärsmodellen”, fortsätter analytikerna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.