Se alla rekommendationer

Ålandsbanken försiktigt positiva till Rusta efter delår

Ålandsbanken ändrar sin syn på lågpriskedjan Rusta till försiktigt positiv (neutral) efter bolaget publicerat sitt delår.

“Med en utökad plan för butiksexpansion förlängs Rustas tillväxtprofil i tid och omfattning enligt vår bedömning, vilket ger stöd för vinstförväntningarna framöver”, skriver Ålandsbanken i en morgonkommentar.

Bolaget reviderade upp sin guidning från 40–60 till 50–80 nya varuhus de kommande tre åren.

“Vi ser positivt på Rustas ökade möjligheter att driva butiksexpansionen vidare, något som bör ge förutsättningar för en högre tillväxt under längre tid än vad som nu diskonteras i värderingen av bolaget”, fortsätter Ålandsbanken.

På börsen stiger Rustas aktie 1,6 procent och handlas runt kursen 71,25 kronor.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.