Se alla rekommendationer

Handelsbanken höjer kort rek för Electrolux inför rapport

Handelsbanken höjer sin korta rekommendation för vitvarubolaget Electrolux till behåll (sälj) och upprepar den långa på market perform. B-aktien stiger 3,2 procent till kursen 98,18 kronor.

“Våra prognoser inför Q1-rapporten den 26 april är i linje med bolagets guidning som gavs i januari och vi förväntar att guidningen för helåret kommer att upprepas. Vi tror att sentimentet kring aktien kan stärkas när räntesänkningar väl inleds”, skriver banken i en analys.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight