Se alla rekommendationer

Mycronic faller på börsen efter sänkt rek från Handelsbanken

Handelsbanken har under morgonen sänkt sin långa rekommendation för mönsterritarbolaget Mycronic till underperform (market perform). Den korta upprepas på behåll. Aktien faller 8,7 procent till kursen 339,2 kronor.

“Vår syn på marknaden har inte förändrats och vi gillar bolagets kvalitéer, man aktien har rusat och värderingen börjar vara ansträngd”, skriver Handelsbanken i en analys.

“Vi upprepar vår kortsiktiga rekommendation (3 mån) Behåll då vi bedömer att Q1-rapporten den 18 april kan bli lika stark som föregående rapport”, fortsätter banken.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.