Pareto föredrar Avanza före Nordnet pga Sverige-marknaden och lägre beroende av räntenetto
Pareto Securities inleder bevakning av nätmäklarna Avanza och Nordnet med rekommendationerna köp respektive behåll.
Att Avanza föredras beror på exponeringen mot bara Sverige, där man också är marknadsledande. Detta bedöms gynna bolaget då Pareto tror att de svenska hushållen kommer att ha en relativt starkare tillväxt i disponibel inkomst under de närmaste åren, jämfört med de övriga nordiska länderna.
“Avanza gynnas också av nettoinflödet av sparande och är mindre beroende av räntenettot jämfört med Nordnet”, skriver Pareto.
Vidare bedöms inte heller Avanzas jämförelsevis starkare utsikter vara fullt återspeglade i den nuvarande värderingen jämfört med Nordnet, vilket ger en uppsida, enligt analyshuset.
Riktkursen för Avanza är satt till 380 kronor och för Nordnet på 265 kronor.
Separat har JP Morgan Chase höjt rekommendationen för Avanza till neutral (undervikt) med riktkursen 279 kronor. För Nordnets del höjs riktkursen till 234 kronor (225) och rekommendationen neutral upprepas.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.