Se alla rekommendationer

Penser sänker motiverat värde för Stockwik

Penser Access by Carnegie sänker det motiverade värderingsintervallet för investmentbolaget Stockwik till 29-37 kronor per aktie (37-48), framgår det av en uppdragsanalys.

“Vi sänker våra EBITDA-prognoser med 7-13 procent för 2024-26e till följd av ett tuffare marknadsklimat, låg visibilitet på kostnadsbesparingar och stigande personalkostnader”, skriver Pensers analytiker.

Sänkningen kommer efter att Stockwik lagt fram sina siffror för andra kvartalet som visade något högre omsättning och ebitda.

“Nettokassaflödet väntas stiga signifikant under 2025-26e drivet av lägre tilläggsköpeskillingar, finanskostnader och betald skatt, vilket sänker nettoskulden och den finansiella risken”, fortsätter Penser.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.