Penser tror att Björn Borg presenterar god tillväxt i Q3-rapporten
I en uppdragsanalys skriver Penser Access by Carnegie att man sammantaget räknar med en god tillväxt i varumärkesbolaget Björn Borgs Q3-rapport.
Penser noterar att den viktiga integrationen av skoverksamheten inleddes på ett bra sätt under det andra kvartalet.
“Skointegrationen medförde viss marginalpress under Q2, och vi räknar fortsatt med att integrationen kommer att ha en negativ marginaleffekt för helåret 2024. Mot bakgrund av det, och kombinerat med att Björn Borg etablerat en starkare prissättningsförmåga i övriga segment under 2023-2024, anser vi att Björn Borg är välpositionerade för en marginalexpansion under 2025”, heter det i analysen.
Aktien handlas runt nollan till 56,23 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.