Se alla rekommendationer

Penser upprepar motiverat värde för Quickbit

Erik Penser Bank behåller sitt motiverade värde på 2,90-3,10 kronor för fintechbolaget Quickbit.

Bruttomarginalen under bolagets andra kvartal uppgick till 4,2 procent (3,9), vilket var oförändrat på kvartalsbasis. “Bruttomarginalen fortsätter därmed att reflektera bolagets arbete med kostnadskontroll”, noterar banken i en färsk uppdragsanalys.

I övrigt lyfter banken bland annat fram att Quickbit har planerat sin lansering av Quickbit Pay, bolagets andra produkt inom Merchant-segmentet.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight