2002: Snart är det äntligen över

Vem sa att han gärna vore ordförande i de efterklokas klubb? Vem blev årets pessimist? Och vem fick årets lönelyft? Affärsvärlden har summerat 2002. Här är årets...

klipp: Rådgivarna vid fusionen mellan Telia och Sonera, som kammade hem 728 miljoner kronor.

lönelyft: Fick analytikerna. När Affärsvärlden avslöjade lönerna för 2001 visade det sig att de 30 bäst betalda tjänade 370 miljoner kronor i lön och bonus.

pessimist: Finansmannen Patrik Brummer, som sa till Affärsvärlden: “Börsen har inte rasat klart. Det behövs ytterligare en krasch.”

stridis: Tomas Nicolin. Den ende AP-direktören som tycks ha lärt sig prata. Höjde profilen genom att få övriga med sig på att ge Skandias ordförande Lars Ramqvist bakläxa om optionerna.

Garbo: Lars Ramqvist, var är du?

börsord: Asbest.

slagpåse: Investor. Få fick så mycket stryk som Wallenbergarna efter ABB-kraschen och Percy-affären.

chefsfloskel 1: “Jag vill satsa mer på familjen.”
chefsfloskel 2: “Jag sålde av privatekonomiska skäl.”

ord: Blankning

förhandlare: Scaniachefen Leif Östling, som får 50 miljoner oavsett hur det går.

icke-ed: När chefer i 700 amerikanska storföretag tvingades inför den amerikanska finansinspektionen SEC intyga att räkenskaperna inte är påhittade.

pensionär: Percy Barnevik. Snart har han inga extraknäck kvar. Mer tid för barnbarnen.

icke-händelse: Valet. De borgerliga hade opinionsvinden i ryggen nästan ända fram i mål. Men vad hjälpte det när det socialdemokratiska hjärtlandet visade sig omfatta merparten av Sverige.

chansning: Vattenfalls fortsatta expansion in i den tyska kraftbranschen, som hittills kostat 60 miljarder. Satsningen kan antingen bli ett finansiellt klipp eller belasta bolaget med stora miljörisker inom brunkolssektorn.

mest pengar i sjön: Miljadärsregattan Americas Cup. Stenbeck och andra IT-miljardärer satsar tillsammans 3-4 miljarder på några månaders segling.

mardrömsstart: Alfa Laval. Först utskällda för girighet vid introduktionen, sedan fast i asbesthärvan.

näringslivsprinsessa: Cristina Stenbeck.

onödiga telepryl: Bluetooth. Mirakelchipet fick inte fotfäste i år heller.

onödiga telepryl 2: Anotos elektroniska märkpenna. Ingen vill ha den.

insikt: “Du, den största klubben i hela världen är de efterklokas klubb och jag kan gärna vara dess ordförande, men det brukar inte hjälpa.” Volvochefen Leif Johansson till Affärsvärlden i september.

omslagskvinna: Carnegiechefen Karin Forseke, som i september prydde årets mest sålda nummer av Affärsvärlden.

mest försenade: 3G.

klarspråk: “I know very well that the Stability Pact is stupid”. Romano Prodi, EU-ordförande, medger att den strikta tolkningen av EU-ländernas fördrag är alltför rigid.

språkpolis: Lars Leijonborg som föreslog att invandrare skulle språktestas.

felröstare: Sverige. Som röstade så klantigt att Island kan återuppta kommersiell valfångst.

mest positiva överraskning: Bilbranschen, vars försäljning håller ställningarna.

direktör: Staffan Jufors, Volvo Penta, som utsågs till Årets Ledare av Affärsvärlden och Futurestep/Korn Ferry. Han fick priset för ett ledarskap kännetecknat av vardagsgnet snarare än visioner och storstilade strukturaffärer.

hausseaktie: H&M, som detroniserade Ericsson som största bolag på Stockholmsbörsen. Vem hade trott att ungdomsmode skulle slå basstationer?

erkännande: Regeringens nedläggning av ESO, Expertgruppen för Studier i Offentlig Ekonomi. Under 20 år har ESO kritiskt granskat välfärdspolitiken. Alltför kritiskt, tyckte Göran Persson.

lågvattenmärke 1: Bankernas fondförvaltare som tjänade miljoner på att gå sämre än index.

lågvattenmärke 2: Livbolagens agerande. Sålde aktier på botten och skaffade lägenheter till sig själva.

garanti: Ericssons 600 miljoner extra till ett konsortium investmentbanker. Mycket pengar för nästan ingenting, kan man tycka. Men paketet bidrog antagligen till att få igenom 30-miljardersemissionen i ett iskallt börsklimat.

brott: Kidnappningen av Autolivchefen Lars Westerbergs son. Lärdomarna av historien, som fick ett lyckligt slut, blev dels att säkerhetsfrågorna bör ligga än högre på agendan i storföretagen; dels att svensk polis är bättre än sitt rykte.

jätteprojekt: Holmens nya pappersmaskin i Hallstavik. 1,7 miljarder kostade den nya sedelpressen.

maktstrid: utspelades i ett oväntat bolag, den av kunderna övergivna privatmäklaren JP Nordiska. Kampen drevs också av en oväntad huvudaktör, isländska finanshuset Kaupthing. Är det en tillfällighet att Island sedan några år har högre BNP per capita än Sverige?

omvärdering: gjordes, postumt, om Jan Stenbeck. Medieentreprenören fick tyvärr inte höra alla lovorden efter sin förtida död i 59 års ålder. Till och med kulturminister Marita Ulvskog hade något vänligt att säga.

städare: Alf Göransson på NCC, som sade upp var tionde anställd och lovade rensa bort kartellsamarbeten. Han förbjöd också porrbilder i byggfuttarna.

världshändelse: Alan Greenspans räcka av räntesänkningar, som drog ner styrräntan till nästan japanska nivåer. Konjunkturen hade varit än sämre utan Feds lättnader.

utlänning: Amerikanen Stuart Graham, som rev av sig sin snälla och försonliga image så snart han tillträtt som ny vd för Skanska.

yrke: Finanschefen, “den nye vd:n” i många bolag. Marknadschefen och utvecklingschefen fick snällt bereda plats åt den som hade koll på det viktigaste i företagen under 2002: kassaflödet.

VC:
Vulture Capitalists. Gamriskkapitalbolagen, som köper IT-spillrorna för småslantar.

WC: WorldCom. Bara att spola ned.

återhämtning: Börsen, efter två år av kursfall och en kollaps på marknaden under sommaren. Generalindex klättrade 35 procent från början av oktober till början av december.

ägare: Fredrik Lundberg. Finansmannens “tråkiga” innehav i genomsolida bolag som Holmen och Hufvudstaden har varit exakt rätt i ett uselt börsklimat.

och detta hoppas vi slippa 2003 – inte ett ord till om: Teracom, asbest, flygbolag, Mölnlycke till börsen, neddragningar på Dagens Nyheter, “Christer Gardell är på gång med nya pengar” (visa oss dem i stället) och “Börsläget är osäkrare än någonsin”.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet