Aktiebelåningen i USA ökar

Aktiebelåningen i USA ökade med 6,1 procent i juli visar den senaste statistiken från New York Stock Exchange. Siffrorna publiceras alltid med en månads fördröjning.

I slutet av juli uppgick belåningen till 474,6 miljarder dollar, vilket kan jämföras med 447,3 miljarder i juni. Den högsta nivån någonsin uppnåddes i  april förra året, då belåningen var uppe i 507,2 miljarder dollar. På länken nedan finns grafer som illustrerar belåningen i förhållande till S&P 500-index. Belåningen är fortsatt på nivåer som är klart högre än vad som sågs vid börstopparna år 2000 och 2007.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.