Analys: Varning för börsens knatte-aktier

Antalet riktigt små bolag på börsen växer. Idag har en femtedel av börsbolagen eller 53 stycken ett börsvärde under 200 Mkr. Det är rekordmånga både i antalet bolag och som andel av den totala börspopulationen. Det här har varit ett träsk med få guldkorn för placerarna.

Intresset för småbolag har, alltsedan det svenska och utländska institutionskapitalet trängt ut privatpersonerna från börsen, minskat till fördel för de allra största bolagen såsom Ericsson, Nokia, Skandia och Hennes & Mauritz. Aktier som kan köpas och säljas i snabb takt och står för en stor andel av de jämförelseindex förvaltarna utvärderas mot.

De mindre bolagen har lämnats åt privatpersoner och ett dussin svenska småbolagsfonder med 10-15 miljarder kronor sammanlagt att placera för. Men det finns små bolag och riktigt små bolag. I de med börsvärden under 200 Mkr har inte ens småbolagsfonderna vågat sig in annat än sporadiskt.

Någon absolut gräns nedåt har inte huvuddelen av förvaltarna men för att en placering ska ge effekt måste aktien kunna stå för 1-1,5 procent av portföljvärdet. Har fonden 1 miljard kronor under förvaltning är minibeloppet 10-15 Mkr per bolag för att förvaltarna ska tycka det vara värt mödan. Om dessutom maxgränsen är en ägarandel på 5 procent i ett bolag krävs ett börsvärde på 200-300 Mkr för att uppfylla de två villkoren. I praktiken diskvalificeras bolag med ett börsvärde på under en halv miljard kronor.

Företagen under 200 Mkr i börsvärde har därför hamnat i ett slags ingemansland. Betydligt färre investerare kan och vill satsa sina pengar i de här bolagen. Inte sällan har de dessutom gjort bort sig och förlorat förtroendet från aktiemarknaden. En investering i sådana bolag måste därför baseras på att bolaget står inför en turn-around. Det är något som till sin natur brukar vara en oviss historia. Hälften av bolagen under 200 Mkr i börsvärde är IT- och telekombolag och har dragits med i raset det senaste året.

Småbolag som gör misstag, förlorar aktiemarknadens förtroende och går under den kritiska storlekgränsen bestraffas dubbelt. Dels på nedvägen när institutionerna rensar ut aktierna för att de blivit för små, dels när de ska återbygga förtroendet och institutionerna inte finns där som köpare då bolagen har blivit för små. Sannolikt måste ledningarna därför bevisa mer för att aktierna ska lyfta.

Att det kan vara svårt att ta sig ur det här träsket är gruppen Celtica, Doro, Empire, Havsfrun, IMS, Kabe, Klippans, Senea, Taurus, Tivox och Tricorona levande bevis för. De stod för halva gruppen på 22 bolag som vid årsskiftet 1996/1997 hade börsvärden under 200 Mkr. På fem år har de inte lyckats ta sig därifrån.

Ägande av de allra minsta bolagen är problemfyllt i andra avseenden. De flesta aktierna sitter på fasta händer, ofta hos familjer och grundare, vilket hämmar likviditeten och ökar spreaden (skillnaden mellan köp- och säljkurs). De här ägarna bryr sig inte heller alltid om att ge tillräcklig information så att andra investerare ska kunna fatta välunderbyggda investeringsbeslut. Det finns därför skäl att hissa varningsflag för investeringar i bolagen på listan nedan.

Tabell: Börsens minsta bolag Börsvärde, Mkr

1.Gandalf (handel, data) 15 2.Taurus Petroleum (oljeprospektering) 18 3.Time Space Radio (telekom) 22 4.Empire (konglomerat) 23 5.Tricorona (mineralbolag) 34 6.Jeeves (affärssystem) 35 7.Connova (dataprogram) 40 8.Enlight (e-utbildning) 45 9.Pronyx (IT-konsult) 47 10.Extended Capital Group (risk-kapital) 52

11.Multi Q (projekt) 52 12.MSC (IT-konsult) 55 13.Berg (sågverk) 60 14.Tivox (verkstad) 73 15.Kabe (husvagnar) 74 16.Netwise (dataprogram) 77 17.Medi Team (dentalteknik) 78 18.Sv Orient Linien (rederi) 79 19.Kipling (telekomkonsult) 82 20.Mogul.com (IT-konsult) 83

21.Friluftsbolaget (handel) 84 22.Vision Park (spel) 92 23.Adera (IT-konsult) 93 24.Rörvik Timber (sågverk) 94 25.Daydream (spel) 95 26.DNG (konsult) 96 27.Klippan (pappersföretag) 100 28.Artema (medicinsk teknik) 110 29.Array (projekt) 112 30.Scanmining (prospektering) 123

31.Senea (teknisk konsult) 126 32.IMS Data (IT-konsult) 130 33.Citymail (tjänsteföretag) 131 34.Alfaskop (IT-konsult) 135 35.Nocom (dataprogram) 144 36.Mind (IT-konsult) 145 37.Biophausia (forskningsbolag) 146 38.Havsfrun (fastighetsbolag) 148 39.MTV (TV-produktionsbolag) 149 40.Sintercast (projekt) 153

41.Affärsstrategerna (förvaltningsbolag) 155 42.Glocalnet (teleoperatör) 165 43.Softronic (IT-konsult) 178 44.ASCS (tryckeri) 180 45.Nilörngruppen (tryckeri) 180 46.Know it (IT-konsult) 181 47.Novotek (IT-konsult) 182 48.Resco (IT-konsult) 193 49.Doro (telegrossist) 194 50.Celtica (fastighetsbolag) 195

51.Fingerprint Cards (projekt) 195 52.Thalamus (bredband) 195 53. Malmbergs Elektriska (El-grossist) 196

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.