Automatisera är vinnande

Automatisera och robotisera tillverkningen, eller tappa konkurrenskraft. Affärsvärlden listar bolag som kan bli vinnare på den accelererande trenden.
Automatisera är vinnande - veckans-data-nr-42-2017_binary_6878440.png

Tabellen visar toppinnehaven plus ett par Sverigerelevanta innehav i Robo, världens största börshandlade fond inom automatisering och robotisering. Innehaven är dels rena teknikbolag, dels bolag som tillämpar automatisering.

Inom industrirobotar är japanska Fanuc än så länge större än ABB, vars robotdivision stod för en fjärdedel av det schweizisk-svenska industrikonglomeratets orderingång och omsättning i senaste kvartalet. ABB satsar nu mycket på ökad robotisering av Kinas tillverkning, en trend driven av snabbt stigande löner. Kinesiska vitvarutillverkaren Midea köpte i fjol upp tyska robotsnabbväxaren Kuka så konkurrensen lär förbli tuff.

Stockholmsbörsens mätteknikbolag Hexagon är i allra ­högsta grad automatiserings­drivet. Konkurrenterna inkluderar Faro, Renishaw och Trimble.

Svenska medicinteknikjätten Elektas cancerbehandlingssystem möter automatiseringstryck från branschettan Varian, resursstarka Siemens och uppstickaren Accuray. På sikt får Elekta även se upp med robot­kirurgibolaget Intuitive Surgical.

De största Robo-innehaven värderas i dag till en ev/ebit-median på 21 på 2017 års estimat, enligt Factset. Samtidigt väntas stark vinsttillväxt sänka ev/ebit till 17 för 2019. Då många av bolagen är cykliska och konjunkturcykeln är långt gången så blir normaliserad vinstvärdering sannolikt högre.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.