Svensk nätmäklare: Många vill köpa ukrainska krigsobligationer

Enligt Avanza har många efterfrågat att få stötta Ukraina via krigsobligationer. Nu har de beslutat att all handel på sekundärmarknaden är gratis, även om volymerna är försvinnande små. Nordnet varnar samtidigt för att obligationerna är förenade med stora risker för spararna
Nicklas Andersson - sparekonom
Nicklas Andersson - sparekonom

Under gårdagen reste Ukraina 2,7 miljarder kronor genom att ge ut krigsobligationer som ska finansiera landets väpnade styrkor. Löptiden för krigsobligationerna är på ett år och en potentiell ränta på 11% och de är väldigt populära bland privatsparare trots att de är riskfyllda, skriver Bloomberg. Krigsobligationerna utfärdades på 1000 ukrainska hryvnia styck, motsvarande 315 kronor.

Enligt Avanzas Nicklas Andersson har många i Sverige också efterfrågat krigsobligationerna. Han skrev på Twitter tidigare under onsdagen att nätmäklaren nu beslutat att alla handel på sekundärmarknaden nu är gratis och att man ser över primärmarknaden framåt, om Ukraina skulle komma att resa mer pengar på detta sätt. Via sekundärmarknaden köper man obligationen av någon som redan köpt den av Ukraina. Han varnar dock för att det handlar om väldigt små volymer, och att det det faktum att Avanza gör sekundärhandeln gratis främst handlar om att visa sin goda vilja.

“Det finns inga volymer, men om det hade funnits det hade de gått att handla courtagefritt”, säger han till Affärsvärlden.

När Affärsvärlden ställer frågan angående krigsobligationerna till Nordnet påpekar nätmäklaren att produkten, på primärmarknaden, är riktad till institutioner.

“Dessutom har marknaden kring obligationer inte alls samma genomlysning och tekniska struktur som aktiemarknaden. Det är mycket mindre transparens kring priser och likviditet än för aktier och fonder, och ingen marknadsplats som är åtkomlig för vanliga sparare. Så i praktiken är vår bedömning att det här på gränsen till ogenomförbart, och om det vore möjligt, förenat med oerhört stora risker för spararna”, säger Nordnets kommunikationschef Johan Tidestad i ett mejl till Affärsvärlden.

Han menar att han har förståelse för att privatspararna vill stötta det ukrainska folket genom sina investeringsval, men att det i dagsläget främst handlar om att välja bort vissa produkter.

“Men jag hoppas att det inom kort kommer produkter som stimulerar återuppbyggnad och tillväxt i den ukrainska ekonomin, och som är riktade till privatsparare. Det är något vi kommer att hålla ögonen öppna efter”, säger han.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.