Berglund: ”Jag har styrelsens förtroende”
Imorse kom beskedet att Securitas säljer sin tyska värdehanteringsverksamhet till konkurrenten Heros. Affären innebär en reaförlust på 150 miljoner kronor och innebär slutpunkten för en lång tid av dålig lönsamhet och förluster för Securitas. I år beräknas verksamheten gå back 60 miljoner och ifjol var förlusten 50 miljoner.

– Jag har faktiskt inte räknat ihop det, men sammanlagt handlar det om stora pengar, säger Thomas Berglund till Affärsvärlden.se.
Enligt Berglund är det flera orsaker som ligger bakom Securitas svårigheter.
– Man kan säga att det råder en brist på ordning i Tyskland i vår industri, och det påverkar även prissättningen. Det hänger delvis ihop med de självständiga tyska delstaterna, som var och en har sitt eget lönesystem. Branschen är splittrad med många små spelare och det har växt fram ett system där man fuskar med löner och kör från lågkostnadsdelstater till högkostnadsdelstater. Det har skapat en osund konkurrens, och så kan vi inte driva verksamhet.
Till slut gav Securitas upp.
– För att ta itu med problemen i branschen måste man bearbeta myndigheter och lägga ned en massa ansträngningar. Vi kände inte att vi var tillräckligt stora och starka för att göra det, säger Thomas Berglund.
– Det finns ju ett stort bolag i vår bransch, Heros, som också är det bolag som vi nu säljer till. Så man kan säga att tyskarna nu får ta hand om sina egna problem.
Värdehanteringen Cash Handling, utmålades tidigare av Thomas Berglund som ett guldägg, “ett nytt Assa Abloy” som kunde knoppas av från Securitas. Så har det inte blivit, verksamheten har utvecklats åt fel håll och Thomas Berglund är delvis självkritisk.
– Värdehanteringen är den del som är mest olik Securitas kärnverksamhet. Det var ju från början ett bihang till bevakningen. Tyskland är ett arv från den ofokuserade tiden. I en del länder går det bra, men det har varit tufft att vända och det tar tid. Med facit i hand kanske vi kunde fokuserat oss tidigare inom värdehantering på samma sätt som vi gjort i övriga Securitas.
Däremot är det inte aktuellt för Securitas att helt lämna Cash Handling enligt Thomas Berglund. En avknoppning ligger inte heller i korten, säger han.
Bo Dankis oväntade sorti i Assa Abloy har startat spekulationer om att ett vd-byte rycker närmare även i Securitas. Bolagen har samma storägare i Gustaf Douglas och Melker Schörling och Thomas Berglund har varit vd sedan 1993.
– Det ska styrelsen egentligen svara på. Men jag känner att jag har styrelsens förtroende och vi jobbar på. Det är det enda jag kan säga, mer än att jag lovar att berätta när jag ska sluta.
På fredag håller Securitas kapitalmarknadsdag i London.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.