Bolagen som inte sviker
Vad förenar fordonstillverkaren Volvo och aktiemäklaren Avanza? Båda tillhör Affärsvärldens favoritaktier genom åren. Det är aktier vi har näst intill ständiga köprekommendationer på. Sedan vi senast rekommenderade aktierna, i juni respektive maj, har de två gått helt olika vägar, upp drygt 20 procent för Volvo och ner ungefär lika mycket för Avanza.
Volvos kursutveckling talar för sig själv. Den kassastinna lastbilstillverkaren kommer att utsättas för spekulationer om utskiftning av tillgångarna så länge kassan finns kvar. Det är ett skäl till att vi också fortsättningsvis tror på Volvoaktien.
Men Avanzakursen. Hade vi fel där?
På kort sikt, ja. Men förhoppningsvis inte på längre sikt. Avanza, och för all del också börsbolagskollegan Nordnet, knaprar långsamt i sig allt större delar av storbankernas kaka. Först var det aktier, sedan fonderna och nu försöker bolagen ta över hela bankjobbet. Att Avanza föll från toppnivåerna i maj är inte så konstigt men på längre sikt ökar intäkter, vinster och därmed aktiekursen.
När Affärsvärlden nu sammanställer tio ständiga börstips gör vi det med utgångspunkt från våra tidigare rekommendationer. I bakgrunden finns konjunktursituationen – högkonjunkturen i Sverige närmar sig en topp även om köpfesten i Sverige och i Europa håller i sig ett tag till. Samtidigt stiger räntorna i Europa och börsen har av allt att döma de mesta uppgångarna bakom sig. Slutsatsen är att vi gillar högavkastande och defensiva/stabila aktier men ambitionen är också delvis att sätta samman en välblandad bukett som inte kräver ett aktivt engagemang – “köp-och-glöm-aktier”. Några branscher är vi försiktiga med, som läkemedel, fastigheter och it-företag
Ambitionerna är att aktierna ska stiga i kronor räknat på minst ett års sikt. Urvalet sker i en subjektiv process där en del aktier kan försvinna ur topplistan från vecka till vecka, inte minst om bolaget drabbas av dramatiska missräkningar. På motsvarande sätt kör vi efterhand in nya favoriter i portföljen.
____________________
Tio Köprekommendationer som håller än
Volvo. Uppköpsspekulationer, strukturaffärer, sväller av pengar. Fortsatt favorit.
Tradedoubler. Marknadsledare i en framtidsbransch. Vinnare på köpfesten.
Ratos. Favoriten bland ägarbolagen. Imponerande track record. Exponering mot småbolag.
Transatlantic. Oljeprisyra i rederiet som växer vidare. Energivinnare.
Semcon. Teknikkonsulten som sparkade förre vd:n. Bolaget är en konsultfavorit.
Nordea. Direktavkastare. Vårt val bland bankerna.
Oriflame. Fin exponering mot Kina och Ryssland i kosmetikabranschen.
Husqvarna. Vinnare på egna ben levererar höga marginaler
Ericsson. Ständig köprekommendation. Vi tror på telekombranschen.
Avanza. Rasade med börsfallet. Strukturella förändringar gör att bolaget kniper fler och fler bankkunder.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.