Brittisk bioetanol stänger – förlorat pengar i mer än tio år

Storbritanniens största bioetanolfabrik lägger ner produktionen efter regeringens beslut att inte bevilja stöd, rapporterar Sky News. Det senaste handelsavtalet med USA uppges vara den primära orsaken. Men bolaget har inte varit lönsamt sedan 2011.
vindkratensgeografi - 2025-08-23T225253.884
Brittisk etanolproduktion har förlorat pengar sedan 2011, nu tvingas man lägga ner efter senaste tullavtalet med USA. Foto: Vivergo Fuels / TT.

Vivergo Fuels i Hull, Storbritanniens största tillverkare av bioetanol, lägger ned sin produktion efter regeringens beslut att inte bevilja ekonomiskt stöd. Bioetanol innebär i det här fallet etanol som produceras från vete.

Fabriken kunde vid full kapacitet producera upp till 420 miljoner liter per år – motsvarande en tredjedel av landets behov.

I det nya handelsavtalet med USA avskaffades tullarna på 19% för amerikansk etanol, något som påverkar lönsamheten hos den brittiska produktionen.

Inget stöd

Trots branschens förhandlingar med regeringen har inget stöd beviljats. Avvecklingen kommer nu påbörjas och fortgår fram till december i år.

Till brittiska nyhetskanalen Sky News säger bolagets representanter att det är “djupt beklagligt” att regeringen inte stöder vad man kallar för en betydande nationell tillgång.

Företaget menar också att regeringen har kastat iväg miljarder i förlorad tillväxt och att anläggningen hade varit ett föredöme för resten av världen.

Inte lönsamt sedan 2011

Brittiska regeringen argumenterar å andra sidan att direkt stöd inte ger skattebetalarna valuta för pengarna. Regeringens tjänstemän menar också att Vivergo inte har varit lönsamt sedan 2011.

Fabriken, som omvandlar vete till bland annat etanol, gick före tullarnas avskaffande med cirka 3 miljoner pund i förlust per månad. Höga energikostnader har pekats ut som en huvudorsak till lönsamhetsproblemen.

Läs mer:

Skellefteås hattrick i gröna krascher – före Northvolt

Bada i guld eller dränkas i skuld?

No Volt  i Borlänge, etanol i Örnsköldsvik och bananer i Sveg

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.