Boozt lämnar omvänd vinstvarning för fjärde kvartalet

E-handelsbolaget Boozt meddelar att nettoomsättningstillväxten under fjärde kvartalet var 38,1% med en justerad rörelsemarginal om 7,6%. Det framgår av ett pressmeddelande.
Boozt
Foto: Boozt
Både nettoomsättningstillväxten och den justerade rörelsemarginalen överträffade förväntningarna.

“Avvikelsen från förväntade nivåer beror på en starkare försäljning i december än väntat och lägre returer från Black Week samt julhandeln, för vilka returrätten var förlängd till den 31 januari 2022”, skriver bolaget.

Rapporten för fjärde kvartalet släpps den 10 februari.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.