Fastighet Fastighetsmarknad
Börsens nya fastighetsbolag
Syftet med noteringen och erbjudandet är “att främja NP3s fortsatta expansion och utveckling”.
Det framgår av ett flaggningsmeddelande.
Erbjudandet att teckna nyemitterade aktier riktar sig till allmänheten i Sverige och till institutionella investerare och omfattar totalt högst 6.666.667 nyemitterade aktier. Därutöver finns det en övertilldelningsoption om högst 1.000.000 nyemitterade aktier.
Vid full teckning och fullt utnyttjande av övertilldelningsoptionen kommer antal aktier i NP3 att öka med 7.666.667, vilket motsvarar en utspädning om 15,8 procent av totalt antal aktier och röster.
Teckningskursen har fastställts av styrelsen till 30 kronor per aktie.
NP3 ägde fastigheter med ett värde per 30 september 2014 om 3,2 miljarder kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.