Checkin
Checkin på väg till börsen

Ett antal aktörer har valt att ställa upp som ankarinvesterare, däribland Tin Fonder och fastighetsmiljardären Erik Selin genom bolaget ES Aktiehandel.
Styrelseordförande i Checkin är tidigare finansminister Anders Borg.
”Vi är snabbväxande, men har en lönsam grundaffär med ett starkt kassaflöde. Det är ett viktigt argument för att vi är redo för en notering. De kärninvesterare vi nu får in, med Tin Fonder och Erik Selin i spetsen, är väldigt långsiktiga och tror på vår tillväxtstrategi”, säger Anders Borg till Di Digital.
Checkin, som utvecklat en mjukvarutjänst som gör det enklare för användare att registrera sig på olika tjänster på nätet, förväntas ha sin första handelsdag på börsen den 20 maj.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.