Chefsämne – och en riskfaktor
FRÅGA:
Jag är chef på ett traditionellt företag, numera med internationell ägare, och behöver råd i en aktuell fråga. En ung medarbetare med karriärambitioner arbetar sedan en tid inom mitt ansvarsområde. Han är ambitiös och målinriktad; levererar resultat och har systematiskt arbetat upp ett imponerande nätverk i koncernen. I ett möte med en av mina rapporterande chefer, uttalade han sitt mål vad gäller nästa chefsjobb. Han förväntar sig stöd att nå det. Viktiga chefer på ägarsidan har låtit mig förstå att de stöder hans ambitioner. Jag är osäker på om han är rätt chefsperson för vårt företag. Han är kompetent, han levererar resultat. Men jag är orolig över hans maktambitioner. Han är social när det passar honom och hans syften. Har av en tillfällighet blivit varse vissa mindre smickrande sidor i hans personlighet. Jag är orolig att jag ska bidra till befordran av en olämplig chefspersonlighet – en som sätter sin egen makt och vinning i första rummet. Jag har arbetat i olika chefsroller i detta företag i hela mitt yrkesverksamma liv. Har några år kvar till pension. Är orolig att denna person avancerar till chef över vårt svenska företag. Vi är en viktig arbetsgivare på orten. Min inre kompass säger mig att han är en riskfaktor på sikt. Men, viktiga chefer i ägarledet trycker på tillsammans med honom. Vet inte om jag engagerar mig i något som jag borde avhålla mig från, och inte heller hur jag ska agera.
“Känner ansvar”
SVAR:
En svår fråga. Du har stort engagemang och känsla för företaget. Då kan det vara extra viktigt att påminna sig företagets historia, där du själv har varit en aktiv del, se företaget här och nu, och tänka dig in i framtidsutsikterna. Nya ägare brukar påverka mål, organisation och företagskultur. De har intresse av vilka chefer som leder verksamheten, och påverkar chefskultur och ledarskap. Baserat på din beskrivning, uppfattar jag det som svårt att stoppa den här personens avancemang.
Men för att lyckas måste han långsiktigt leverera resultat, inte bara vara en duktig maktspelare som slickar uppåt och sparkar nedåt. Människor faller i slutänden ofta på eget grepp. Han kommer att mätas vad gäller resultat, och dem uppnår han genom sina medarbetare. Välutbildade, kompetenta medarbetare är eftertraktade. Hur många av de bästa stannar kvar under fel ledare? I slutänden lär det lösa sig självt, även om det kan innebära en smärtsam tid.
För att nå goda resultat gäller det att parera makt och motmakt. Den här personens karriär kan du sannolikt inte påverka. Stöd hellre dem som du uppfattar som bra potentiella framtida chefer. Ge dem backning, hjälp dem att navigera i företagets kultur. Så kan de förhoppningsvis styra utvecklingen i rätt riktning.
Lycka till!
GUNILLA ARHÉN
är vd för och grundare av chefsutvecklings- och mentorprogrammet Ruter Dam. Gunilla Arhén föreläser om karriärfrågor och ger individuell karriärrådgivning åt män och kvinnor inom näringslivet. Författare till sex böcker, bland annat Mentor – handboken för både adepter och mentorer och Karriär – råd för navigering i maktens labyrinter.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.