CISL och Skycom rekadespå Aktiespararnas träffar
Mats Jonnerhag från United Brokers medverkar regelbundet på olika seminarier i Aktiespararnas regi. Vid flera tillfällen har han rekommenderat föreningens medlemmar att köpa aktier i spelbolaget CISL Gruppen och bredbandsbolaget Skycom – två företag i finansmannen Leif Danielssons bolagssfär som Affärsvärlden tidigare har granskat.
– Det har jag gjort, vi har följt bolagen, men vi har dem inte i modellportföljen just nu, vi har sålt dem. Vi skyddar alltid våra rekommendationer med så kallad stop-loss. Skycom träffade stoppen på 68 öre och CISL träffade den på 18 öre, säger Mats Jonnerhag, som betonar att aktierna har hög risk och ska ses som kryddor i portföljen.
CISL:s aktie har kollapsat efter Affärsvärldens granskning och Skycom sjönk för att sedan stiga på sin kvartalsrapport och sedan sjunka tillbaka. Just nu står CISL:s aktie i 6 öre, medan Skycom handlas till 52 öre.
Mats Jonnerhag framhåller att han rekommenderat aktierna tidigare, då de gått bra:
– Både Skycom och CISL gick bra fram till tidigt våren 2006, säger han.
Men ändå skriver Börsinsikt 5 juni 2006 att “Vi står dock fast vid vår positiva syn på CISL och räknar med att den kommande uppdelningen kommer att tydliggöra de värden som finns i bolaget.” Rekommendationen blev dock “neutral”, alltså behåll, den gången.
Och så sent som i april, i samband med Aktiespararnas kongress i Växjö, rekommenderade Mats Jonnerhag köp i Skycom.
United Brokers är nästan ensamma på markanden om att ha rekommenderat CISL och Skycom. United Brokers delägs av Jesper Stevrin, som investerar tillsammans med Leif Danielsson. De två drar, enligt Affärsvärldens källor, i trådarna i bland annat CISL och Skycom, vilket Affärsvärlden tidigare skrivit om.
– Vi på analys är helt oberoende och har ingen som helst dialog med andra om vad vi tittar på eller vad vi kommer att titta på. Vi har inget med Jesper Stevrins privata affärer att göra. Vi har en hög integritet, säger Mats Jonnerhag.
Mats Jonnerhag är även med i Privata Affärers panel och har även där rekommenderat CISL och Skycom år 2005, då han vann Privata Affärers placeringstävling där fem personer tävlar om vems fiktiva portfölj som går bäst. Även 2006 vann han tidningens placeringstävling.
Mats Jonnerhag påpekar att United Brokers inriktar sig på små bolag och försöker hitta företag som inte är genomlysta.
På Aktiespararna blir Affärsvärlden bollad runt, från en person till en annan, när vi söker en kommentar. Ingen vill bli citerad. Men Aktiespararnas chef för bolagsbevakningen Gunnar Ek ställer omedelbart upp när vi når honom.
– Till våra stora möten bjuder vi in kända företrädare i aktiemarknaden och Mats Jonnerhag är en av dem som vi brukar bjuda in. Han har flera gånger tipsat om Skycom på seminarier hos oss, men det är en uppgift han står för, säger Gunnar Ek.
Gunnar Ek säger sig inte känna till att Mats Jonnerhag även rekommenderat CISL till Aktiespararnas medlemmar.
– I så fall får jag beklaga, det är inte ett bolag som man ska satsa pengar i, säger han och påpekar att Aktiespararna varit “fruktansvärt kritiska” till CISL under flera år.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.