Därför faller börsen

Stockholmsbörsen var lägre vid lunchtid på torsdagen efter förnyad oro kring den europeiska skuldkrisen och sedan Federal Reserve uttryckt en mer negativ syn på den ekonomiska tillväxten.

Den svenska marknaden tyngdes dessutom av att indextungaH&M fått ett negativt mottagande på sin rapport.

Klockan 12.30 var OMXS30 1,3 procent ned till noteringen 1.034,4. Omsättningen uppgick till 5,4 miljarder kronor.

Börserna i Grekland, Spanien och Portugal anförde nedgångarna i Europahandeln. Atenbörsen föll över 2 procent. Enligt CMA DataVision steg CDS:erna på grekiska statspapper med 27 punkter till rekordnoteringen 959, rapporterar Bloomberg News.

H&M B backade 1,9 procent till 223:10 kronor efter att ha redovisat sin rapport för det andra kvartalet i räkenskapsåret 2009/2010. Resultat före skatt blev 7.040 miljoner kronor mot SME-konsensus på 6.939 miljoner kronor. Bruttomarginalen blev 65,9 procent, jämfört med förväntade 64,7 procent.

Försäljningen i jämförbara butiker minskade med 4 procent i maj och den totala försäljningen steg med 6 procent jämfört med samma månad 2009. Enligt SME Direkt hade analytikerna väntat en minskning med 0,7 procent respektive en ökning med 10 procent. Under perioden 1-22 juni steg dock försäljningen med 22 procent i lokal valuta. Där låg SME Direkts prognos på en försäljningsökning med 13,6 procent.

“Majförsäljningen var svag, bruttomarginalen stark och vinsten i linje. Nuvarande försäljning var starkare än både våra förväntningar och konsensus men detta motverkas till viss del av prissänkningsrisk för tredje kvartalet”, skriver Deutsche Bank i en kommentar.

Läs vad analytiker säger om H&M-rapporten här!

SwedbankA tappade 2,8 procent till 74:40 kronor ochSEBA sjönk 1,9 procent till 43:81 kronor.SKFB backade 1,8 procent till 145:40 kronor ochAtlas CopcoA var 2,0 procent ned till 120:60 kronor.

Utvecklingen var liknande för bank och cykliskt i europahandeln sedan marknaden tagit fasta på att Federal Reserve i samband med räntebeskedet på onsdagskvällen blivit lite mer pessimistiska om tillväxtutsikterna.

“De finansiella förhållandena har blivit mindre stödjande för den ekonomiska tillväxten, vilket till stor del speglar utvecklingen utomlands. Bankutlåningen har fortsatt att minska de senaste månaderna”, skrev Fed i en formulering som var mer negativ än vid förgående räntemöte i april.

Morgan Stanley skriver att det inte var någon överraskning att Fed överväger alternativ för att bekämpa nedåtrisker för tillväxt och inflation med tanke på smittorisken från den de statsfinansiella kriserna, ojämn ekonomiska data samt och skakiga marknader.

“Vid mötet bedömde Fedledamöterna dessa risker men drog slutsatsen att deras bascase fortfarande är en hållbar återhämtning och låg inflation, inte deflation. Det är också vårt bascase, men vi ser framför oss en mera cyklisk inflationsprofil än FOMC. Som ett resultat, tror vi att ett utträde från extremt låga räntor kommer att inledas under våren 2011”, skriver Morgan Stanley.

MetroB var 1,6 procent ned till 1:21 kronor. Bolaget har sålt sin verksamhet i Grekland till Voisins Limited. Försäljningen kommer att ge en engångskostnad för Metro om 1,8 miljoner euro varav 0,2 miljoner är kassaflödespåverkande.

Det som marknaden nu främst inväntar är den sedvanliga veckostatistiken över antalet nyanmälda arbetslösa i USA klockan 14.30, där analytikerna räknar med en nedgång till 463.000 från 472.00 veckan före. Vid samma tidpunkt publiceras även statistik över orderingången för varaktiga varor i maj, väntat -1,4 procent från i april.

Terminshandeln indikerar att börserna i New York kommer att öppna med nedgångar om 0,5-0,8 procent.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund