DLA Nordic i diamanttransaktion

Det svenska prospekterings- och gruvföretaget International Gold Exploration IGE AB (noterat på Oslobörsen) har ingått avtal om förvärv av all verksamhet inom Efidium Ltd, ett dotterbolag till Pangea Diamond Fields (noterat på AIM i London).

Genom förvärvet skapas en stark aktör inom prospektering och utvinning av diamanter med verksamhet i tre afrikanska länder. Köpeskillingen utgörs av cirka 495 000 000 nye aktier i IGE eller motsvarande knappt 360 000 000 SEK. Det sammanslagna företaget blir en betydande aktör inom prospektering och utvinning av diamanter i Afrika med totalt nio diamantprojekt i Angola, Sydafrika och Kongo-Kinshasa.

DLA Nordichar biträtt IGE i transaktionen genom Mathias Berggren (ansvarig delägare), Björn Sjöberg och Victoria Sörving.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.