Douglas säljer ut i Elanders

Storägaren i tryckerikoncernen Elanders, investmentbolaget Latour byter strategi. För första gången minskar bolaget sitt ägande.

Investmentbolaget Latour, som kontrolleras av finansmannen Gustaf Douglas, gör ett lappkast med sitt innehav i tryckerikoncernen Elanders. Enligt färska uppgifter i SIS ägarservice minskar Latour innehavet i tryckerikoncernen med 67000 aktier.

Det betyder, enligt SIS, att Latour går från 22,6 procent av ägandet till 21,9 procent (av kapitalet).

Affären är inte stor, beräknat på dagskursen 32 kronor är den värd cirka 2 miljoner kronor, men beskedet innebär ett trendbrott i Latours ägande. Latour har stadigt ökat sitt ägande i Elanders under de senaste tio åren. Ett par undantag märks. Vid två tillfällen under de tio åren har Latour trimmat ned sina innehav i Elanders, senaste försäljningen inträffade för fyra år sedan och omfattade måttliga 20 000 aktier. Sedan dess har Latour stadigt ökat sitt ägande. Senaste ägarförändringen skedde för två år sedan då Latour köpte ungefär lika många aktier i Elanders som nu har sålts ut.

Elanders störste ägare, finansmannen Carl Bennet, sitter kvar på sin post i Mölnlyckebolaget. Han har stadigt ökat sitt innehav sedan 2002 och är hälftenägare i tryckerigruppen.

Elandersaktien har haft en dyster kursutveckling under de senaste två åren. Från nivåer kring 120 kronor har kursen dykt till 30-kronorsnivån. För tio år sedan, när Latour började investera i Elanders var aktiekursen över 200 kronor.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.