Emission för 500 MEUR från Industrivärden

Industrivärden genomför riktad emission av konvertibler om 500 miljoner euro

Konvertiblerna, vilka har erbjudits framförallt europeiska institutionella investerare, avses noteras och handlas på Luxemburgbörsens EuroMTF-marknad. Förutsatt godkännande av Industrivärdens aktieägare, kommer konvertiblerna att vara konverteringsbara till nya C-aktier, vilka kommer att noteras på NASDAQ OMX Stockholm. Industrivärden är ett av Nordens ledande investmentbolag och noterat på NASDAQ OMX Stockholm.

Mannheimer SwartlingAdvokatbyrå har biträtt Industrivärden i juridiska frågor i samband med emmissionen.

Mannheimer Swartlings team leddes av Eva Hägg och inkluderade Thomas Pettersson, Patrik Marcelius och Emil Boström.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.