EU förlänger granskning

EU-kommissionen förlängde på fredagen sin pågående granskning av statsstöd som har tilldelats tyska Westdeutsche Landesbank, WestLB.

Kommissionen drog slutsatsen att banken har fått omkring 3,4 miljarder euro mer i statsstöd än vad som ursprungligen förutsågs när portföljen med nödlidande tillgångar överfördes till en dålig bank. Det tillkännagav kommissionen i ett pressmeddelande.

WestLB måste antingen successivt återbetala stödet eller vidta ytterligare omstruktureringsåtgärder för att kompensera snedvridgningen av konkurrenser.

“Kommissionens tvivel om bankens livskraft har ökat. Bankens justerade lönsamhetsprognos visar att affärsmodellen fortfarande är beroende av volatila och riskfyllda aktiviteter”, skrev kommissionen. Stödet tillkommer utöver stöd som WestLB har fått tidigare under finanskrisen på 3,55 miljarder euro.

WestLB fungerar i huvudsak som en centralbank för sparbankerna i Nordrhein-Westfalen.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet