Insiderbrott
Ex-miljardär dömd för insiderbrott

Batista sitter redan i husarrest efter att ha överklagat en dom i fjol, då han dömdes till 30 års fängelse för att ha betalat motsvarande över 100 miljoner kronor i mutor till Rio de Janeiros tidigare guvernör Sérgio Cabral i utbyte mot lukrativa kontrakt.
62-åringen var så sent som 2012 en av världens rikaste personer efter att framgångsrikt ha investerat i olje- och gruvindustrin, men den dåvarande miljardären förlorade sitt imperium i spåren av prisras på råvarumarknader.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.