Fingerprint Cards
Fingerprint Cards spår fortsatt låg omsättning
Fingerprint Cards kostnader kommer inte att öka i samma takt 2015 som under 2014 – ett år som var expansivt för bolaget. Det säger Jörgen Lantto, tillförordnad vd på Fingerprint Cards, till SIX på torsdagen.
“Vi har vuxit vår organisation kraftigt under 2014. Det har stannat av här. Kostnaderna kommer inte att öka signifikant i det första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet förra året. Vi ökar inte kostnaderna i samma takt 2015”, säger Lantto.
“Kostnaderna kommer inte öka väsentligt på kort sikt”, fortsätter Jörgen Lantto.
Några större personalrekryteringar kommer inte genomföras i det första kvartalet.
Vad gäller omsättningen skriver bolaget i bokslutsrapporten att intäkterna väntas vara på samma nivå i det första kvartalet 2015 som i det fjärde kvartalet förra året då de uppgick till 105 miljoner kronor.
Vidare är prognosen fortsatt att nå intäkter på 1 miljard kronor 2015.
Vad kommer resultatet bli om den prognosen infrias?
“Vi vill inte ge några lönsamhetsmål. Men helt klart är att säljer vi en miljard så kommer vi vara lönsamma på helåret”, säger Jörgen Lantto vidare till SIX.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.