Hackergruppen Anonymous förklarar cyberkrig mot Ryssland

Den globala hackergruppen Anonymous har förklarat ett cyberkrig mot Ryssland efter dess invasion av Ukraina. Det rapporterar CNBC.
Anonymous
Foto: AP Photo/Patrick Semansky/TT
Förklaringen kom på Twitter och i efterföljande inlägg påstod sig gruppen ha tagit ned hemsidorna för statligt kontrollerade gasjätten Gazprom och tv-kanalen RT, samt en rad ryska och vitryska myndighetssidor.

Anonymous, som har 7,4 miljoner följare på Twitter, har tidigare sagt att man tänker hjälpa ryssar att bli fria från Putins censur samt hålla Ukraina uppkopplat till internet.

Det är samtidigt oklart ifall gruppen verkligen ligger bakom inläggen. I ett separat uttalande utanför Twitter har man sagt att kontot inte är dess officiella eftersom det handlar om en ”decentraliserad motståndsrörelse”.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.