Coronapandemin
Hallengren: Sverige kan relativt snart tvingas införa nya restriktioner

Tegmark Wisell uppgav att det kan handla om åtgärder i vissa delar av Sverige. Hon uppger vidare att det fortsatt är för många ovaccinerade.
“Om smittspridningen fortsätter i den takt som vi har sett nu så gör jag bedömningen att vi kan behöva införa vissa nya åtgärder redan i nästa vecka”, säger Tegmark Wisell.
Folkhälsomyndighetens generaldirektör betonade också att eventuella åtgärder måste vara proportionerliga. Generaldirektören uppger att man just nu har fokus på deltavarianten. Fokus ligger också på att minimera smittspridning. Den nya varianten omikron ändrar inte vilka typer av åtgärder man kan tänka sig att sätta in då sjukdomen är fortsatt likvärdig, enligt Tegmark Wisell. Hon betonar också att vaccinationer är bästa skyddet och att Sverige står i en bra situation.
“Vi ser inte att det blir diametralt andra åtgärder”, säger hon.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.