Han blir ny premiärminister i Japan
Nuvarande finansminister Naoto Kan utnämndes tidigare på fredagen till ny partiledare för det styrande DPJ-partiet, och enligt mediauppgifter avser han att formera sin regering på tisdag.
Enligt tidningen Yumiuri planerar Naoto Kan att utnämna nuvarande vice finansminister Yoshihiko Noda till ny finansminister. Yoshihiko Noda uppger dock att han ännu inte har kontaktats av den tillträdande premiärministern.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.