Telia Company
Hon tar över Telia

Det bekräftar bolaget i ett pressmeddelande på torsdagskvällen.
Hon kommer att tillträda under det andra kvartalet 2020. Telias tillförordnade vd Christian Luiga kommer då att återgå till sin roll som finanschef.
“Allison besitter alla de egenskaper som har varit på styrelsens lista under rekryteringsprocessen. Hon har gedigen branscherfarenhet både inom telekom och media, en stark drivkraft att genomföra förändringar, ett visionärt synsätt och starkt fokus på tillväxt”, säger Telias styrelseordförande Marie Ehrling.
Kirkby kommer närmast från rollen som vd för danska telekomoperatören TDC, en tjänst hon tillträdde så sent som i december förra året. Hon var tidigare vd för Tele2.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.