”Hyresgäster med kommersiella kontrakt kan få en hyreschock”

Många av Sveriges hyresgäster med kommersiella fastighetskontrakt kommer få en tioprocentig hyreshöjning vid årsskiftet på grund av skenande inflation, enligt DI.
Kommersiella fastigheter
Foto: Unsplash

De flesta kommersiella fastighetskontrakt har klausuler där hyrorna räknas upp med KPI. En del kan ha en procentsats av KPI, exempelvis 75 procent.

Oftast mäts KPI oktober mot oktober och den nya, vanligtvis högre, hyran börjar gälla vid det efterföljande årsskiftet. Förra årsskiftet var höjningen 2,8 procent, prognoserna pekar nu på 9,8 procent vilket kommer börja gälla vid årsskiftet.

Fastighetsbolagen gynnas och det kompenserar för de högre räntorna och driftskostnaderna. För Castellum skulle det betyda en ökning av hyrorna med 900 miljoner kronor.

För kunderna blir det värre, för kontoren finns risk för ökade vakanser. Värst drabbade blir butiksägare som precis börjat resa sig efter covid.

Hyresgäster i bostäder klarar sig bättre. Här finns ingen direkt indexering utan Hyresgästföreningen förhandlar åt cirka 90 procent av landets hyresgäster.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.