Kaffe och kött ökar mest i pris

Ökningen av matpriserna har stannat upp under april. Mätt i månadstakt blev ökningen 0,4%, vilket främst förklaras av betydligt dyrare kaffe och nötkött. Det visar färska siffror från Matpriskollen.
Kaffe och kött ökar mest i pris - KAFFE BARISTA
Foto: Anders Wiklund / TT

“Tar man bort de kategorierna var det ingen prisuppgång alls”, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Kaffet blev dyrare med 40% under månaden på vissa varumärken, och även den allt dyrare chokladen (kakao) väntas bestå.

Enligt Mazur väntas nötköttet bli “möjligtvis ännu dyrare”.

Under april sänktes priserna på 21% av matvarorna, jämfört med föregående månad. Detta är i nivå med antalet prishöjningar som genomfördes på matvaror under april.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.